Filmielamus: Tulnukas ehk Valdise pääsemine

jaanuar 10th, 2007

Täna hommikul sain selle aasta seni parima filmielamuse osaliseks. Ehkki aasta on veel poisike, ei maksa filmi väärtust sellegipoolest alahinnata.

Miskipärast oli see Rasmus Merivoo “Tulnukas ehk Valdise pääsemine 11 osas” seni minu poolt nägemata. Õnneks sõber saatis lingi ja nüüd on lühifilm nähtud.

Enne sisuni jõudmist tuleb öelda, et filmitehniliselt annab film silmad ette nii mõnelegi Eesti mängufilmile. Ei ühtegi üleliigset detaili, põhjendamatut kaadrit või stseeni.

Sisu on iseenesest lihtne: jõmm Valdis saam karvastelt labidaga pähe ja kaotab mälu. Sõbrad proovivad Valdisele meenutada, milline elu on. Üsna tõetruu kirjeldus eesti osside elust.

Kuid tõele au andes ja isegi ornitoloogina rullnokkade elu tihti jälginuna tuleb tõdeda, et päriselt on jõmmid veelgi uskumatumad.
TulnukasMärt Avandi Valdise roll oli kõige tõetruum (filmi esimeses osas, kus ta veel elutervet ossi kehastas). Ott Sepa, Indrek Ojari ja teiste jõmmid jäid kuidagi lahjaks. Päris osside kohta olid nad liiga _softid_ ja selliseid tundelisi hetki, nagu filmis näha, endale naljalt ei lubata.

Võrreldes jõmmidega, keda mina näinud olen, oli filmijõmmide sõnavara isegi veidi liiga laiahaardeline. Mulle tundub, et osside sõnavara langeb pigem kokku inimsööja Ellotška omaga Ilfi ja Petrovi “12 toolis”.

Lisaks sellele oli poiste jutt liig hästi aru saada. Kõik sõnad olid kenasti artikuleeritud ja jutt tuli välja avatud suudest. Päriselus tuleb umbes 10 minutit rahulikult jõmmide juttu kuulata ja alles siis hakkavad mõned sõnad tuttavad tunduma. Õnneks on sõnu vähe ja keele õpib ruttu ära. Ja selle võib filmimeestele andeks anda, see on umbes sama nagu “Rooma” seriaalis roomlased inglise keeles räägivad, et vaatajad ikka aru saaks.

Muusikavalik oli vahva. Klassika segatud eesti rämemuusikaga. Oblikates nussimise lugu tundus võibolla liiga kämbina. Loos oli osside jaoks liiga palju sõnumit. Under, Tuglas ja Kross paneb ka nende peas kellukese helisema, aga Visnapuu, Semper, Adson… kahtlen.

Sellegipoolest oli tegu väga laheda filmiga. Eriliseks rosinaks oli filmi lõpus figureerinud tuunitud UFO.

Film Goolge Video’s
Korralikum versioon allalaadimiseks
Soundtrack
Artikkel SL Õhtulehes
Mida nemad ise filmist arvavad

See viimases lingis viidtud streetrace foorumi arutelu võtab mõtlema…


4 Responses to “Filmielamus: Tulnukas ehk Valdise pääsemine”

 1. Elver on jaanuar 10, 2007 2:04 õhtul

  Njah. Hea film oli. Aga minu jaoks läheb see jällegi kategooriasse, kus hinnangule tuleb taha monteerida ”, Eesti kohta.”

  Tehniline pool oli väga hea. Kohe näha, et inimesed vaeva näinud. Aga ikkagi, tüüpilised Eesti filmi vead. Mõni stseen on näiteks mõttetult pikaks venitatud—mul tekkis kohati tunne stiilis “jah, saan aru küll, liigume nüüd edasi.”

  Mul on kahtlane tunne, et meil õpetatakse filmindust 70ndate Lääne klassika näitel, mil tõesti kasutati pikki võtteid (“Dog Day Afternoon” suurepärane näide) ja seal kontekstis see töötas, aga kui noor lõpetaja saab koolis 70ndate tehnikat ja astub siis tänapäeva, kus tal on nii sisene kui väline vajadus teha tänapäevases, märksa kiiremas ja lakoonilisemas stiilis filme, ongi tulemuseks tüüpiline Eesti film: pikkade võtetega, aga mõte saab kiiresti edastatud ja ülejäänu on vaid tühi ruum, mida täidab sama mõtte kordamine või diiplik tühjusse jõllitamine.

  Ja see uhvo seal lõpus… Miks ometi? Meelega keerati vinti üle?

  Samas, tegu oli komöödiaga, nii et selle uhvo võib isegi andeks anda. Ja tegu oli kahtlemata viimase aja parima filmiga, Eesti kohta :)

 2. zooda on jaanuar 10, 2007 2:49 õhtul

  Eks see “Eesti kohta” on seal minu jutu mõttelises osas ka olemas. Lihtsalt ei hakkanud seda eraldi mainima. Eesti filmide puhul ongi see viga, et proovitakse kokku sobitada mitut erinevat asja. Ühelt poolt Hollywoody etteaimatava sisu, ent väga kiire ja viimseni paikapandud detailidega ja teiselt poolt soome/skandinaavia stiil, kus lugu jutustakse hoopis teistel alustel. Kui need kokku jahvatada, siis saabki mingi ebamäärase, mida ei oska kuskilt otsast tarbida.

 3. ek on veebruar 15, 2007 1:55 õhtul

  Einoh ma ei saa aru, miks peab film kiire olema? See ei ole mingi cartoonnetwork, kus igas sekundis käib kümme tegevust kaadrist läbi aga tegelikult midagi ei toimugi. Ja pärast kui jõnglase käest küsid, et mis toimub, siis ta ei oskagi midagi vastata. Sest midagi nagu toimus, aga toimus liiga palju ja lõppkokkuvõttes nagu ei tulegi midagi keskset välja.

 4. karmik on aprill 7, 2007 10:33 hommikul

  trrhyrtd

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

Name (nõutav)

Email (nõutav)

Veebileht

Speak your mind